Od roku 2020 je platnost HTTPS certifikátů omezena na 1 rok, přesněji 398 dní, o historii a důvodech jsem tu již psal. Ale tohle omezení platí jen pro certifikáty vydané nějakou veřejnou certifikační autoritou (CA), tedy takovou, kterou do úložiště důvěryhodných kořenových certifikátů v operačním systému a prohlížečích přidal výrobce.
Prohlížeče se o zneplatnění (revokaci) certifikátu převážně nedozví a tak byste to možná chtěli zkusit ověřit ručně. Existuje několik možností, jak se zeptat Online Certificate Status Protocol (OCSP) serveru, tak si pojďme některé ukázat. Budete potřebovat browser (a nástroj openssl
).
Apple v únoru 2020 na setkání zástupců certifikačních autorit a prohlížečů CA/B Forum v Bratislavě (a později oficiálně) oznámil, že od 1. září 2020 bude maximální délka platnosti TLS certifikátů v Safari (a nejspíš i v celém macOS a iOS a všech aplikacích na nich spuštěných) pouze 1 rok, přesněji 398 dní. V létě toho roku se pak ke stejnému kroku odhodlal i Chrome a Mozilla. A to je skvělé, ale proč vlastně?
Společnosti Microsoft, Google, Apple i Mozilla včera shodně oznámily, že z jejich webových prohlížečů Internet Explorer, Edge, Chrome, Safari a Firefox počátkem v polovině roku 2020 odstraní protokoly TLS 1.0 a TLS 1.1. Návštěvníci vašeho webu už je pravděpodobně stejně nepoužívají a tak je můžete na serveru vypnout už dnes. Pojďme si to pomocí „Handshake Simulation“ v SSL Labs Server Testu ověřit.