Prohlížeč Chrome (a další, např. Edge) umožňuje přepisovat obsah i hlavičky HTTP odpovědí. O přepisování HTTP hlaviček pro testovací účely jsem psal již dříve, jak přepsat i samotné tělo odpovědi si ukážeme níže. Od Chrome 117 (vyšel v září 2023) se to navíc značně zjednodušilo.
Od roku 2020 je platnost HTTPS certifikátů omezena na 1 rok, přesněji 398 dní, o historii a důvodech jsem tu již psal. Ale tohle omezení platí jen pro certifikáty vydané nějakou veřejnou certifikační autoritou (CA), tedy takovou, kterou do úložiště důvěryhodných kořenových certifikátů v operačním systému a prohlížečích přidal výrobce.
V prohlížeči Chrome (a dalších, např. v Edge) je od verze 113 možné přepisovat HTTP hlavičky v odpovědích ze serveru a lze také nějakou novou přidat. To se může hodit pokud potřebujete upravit třeba nějakou bezpečnostní hlavičku pro testování, protože k přepisu dojde ještě před zpracováním věcí jako např. CSP, takže pro konkrétní stránku můžete upravit Content Security politiku přímo v prohlížeči.
Apple v únoru 2020 na setkání zástupců certifikačních autorit a prohlížečů CA/B Forum v Bratislavě (a později oficiálně) oznámil, že od 1. září 2020 bude maximální délka platnosti TLS certifikátů v Safari (a nejspíš i v celém macOS a iOS a všech aplikacích na nich spuštěných) pouze 1 rok, přesněji 398 dní. V létě toho roku se pak ke stejnému kroku odhodlal i Chrome a Mozilla. A to je skvělé, ale proč vlastně?
Společnosti Microsoft, Google, Apple i Mozilla včera shodně oznámily, že z jejich webových prohlížečů Internet Explorer, Edge, Chrome, Safari a Firefox počátkem v polovině roku 2020 odstraní protokoly TLS 1.0 a TLS 1.1. Návštěvníci vašeho webu už je pravděpodobně stejně nepoužívají a tak je můžete na serveru vypnout už dnes. Pojďme si to pomocí „Handshake Simulation“ v SSL Labs Server Testu ověřit.
Ikoně zámečku 🔒, která označuje „zabezpečené“ stránky, se přisuzují různé kouzelné vlastnosti. Třeba to, že označuje jen důvěryhodné weby, které nezneužijí vaše hesla a data. Zámeček z prohlížečů postupně mizí a je to dobře. A proč vlastně?
Včera, na moje narozeniny, vyšla nová verze Chrome 68, která začala označovat všechny weby na HTTP jako Not secure, česky Nezabezpečeno (pěknej dárek, díky!). Zatím teda jen s šedým (i)
v kroužku, bez červeného vykřičníku. Spousta hojně navštěvovaných českých webů ale není připravena. A jak jsme se vlastně dostali až sem a co nás čeká?
ERR_SPDY_PROTOCOL_ERROR
a chybná HTTP hlavička Při přesunu vašeho webu na výkonnější protokol HTTP/2 se může stát, že Chrome najednou stránku nenačte a místo toho zobrazí jen This site can’t be reached s chybou ERR_SPDY_PROTOCOL_ERROR
. SPDY byl protokol, ze kterého HTTP/2 vychází, nejspíš proto chyba HTTP/2 vůbec nezmiňuje. Ukážu vám, jak to vyřešit pomocí chrome://net-export
.