10 nejlepších značek kávy podle toho, jak moc se jejich názvy používají jako hesla. Protože ne každý výzkum hesel musí být k něčemu dobrý.
Včera jsem hledal české weby v databázi „Collection #1“ a dalších („Collection #2“ až „Collection #5“, „BigDB“), dnes jsem se podíval na ty slovenské. Některé slovenské stránky používají i čeští uživatelé a tak mi to přišlo jako dobrý nápad.
Minulý týden se hojně psalo o úniku 773 milionů účtů, kterému se přezdívá „Collection #1“. Ve skutečnosti to je několik let stará kompilace předchozích úniků, ale i tak stojí za to se podívat, které české (a slovenské) weby v této a dalších databázích („Collection #2“ až „Collection #5“, „BigDB“) jsou.
Před pár týdny byl v Praze a Středočeském kraji spuštěn nový Regionální dopravní systém PID Lítačka. Ten umožňuje kupovat jízdné mobilní aplikací, nahrávat kupóny na platební karty (resp. je spolu spárovat) a ty pak přikládat k náhodným zařízením v dopravních prostředcích. A taky uměl získat odkaz na reset hesla jakéhokoliv uživatele přímo z jeho browseru.
Hesla se dnes již necrackují pomocí „rainbow tables“ ani hrubou silou. Takže tohle nejspíš nebyl únik hesel v čitelné podobě, ale někdo těch 750 tisíc hesel vylámal a nahrál na web. Taky jsem je zkusil cracknout.
Používáte pro ukládání uživatelských hesel funkce jako MD5 nebo SHA-1 a chtěli byste to změnit na třeba bcrypt? A chcete to udělat pořádně, tedy ještě před únikem, aby byla chráněna všechna hesla ve vaší databázi? Pojďme si ukázat jak to udělat.