Podívejte se raději na online verzi přednášky, slajdy mohly být aktualizovány nebo doplněny.

Detail přednášky

Pětiminutový Ignite Talk o tom, kolik vlastně stojí to zabezpečení webu.

Shrnutí konference od Ladislava Prskavce najdete na Zdrojáku.

Přijďte si o ceně za bezpečnost webu popovídat na školení Bezpečnost webových aplikací (nejbližší termín: termín zatím nevypsán).

Datum a akce

21. června 2014, Devel.cz Konference 2014 (video)

Slajdy

SlideShare

Přepis poznámek

  1. Total Cost of Pwnership

    Kolik vlastně stojí ta webová bezpečnost? Často slyším nebo čtu názor, že bezpečnost je drahá, že ji zákazník nezaplatí nebo že ji dokonce ani nechce! (Tyto slajdy jsou doplňeny mými poznámkami, původní verze je neobsahuje.)

  2. Total Cost of Ownership

    Název přednášky vychází z pojmu TCO, který znamená celkové náklady na vlastnění něčeho. Ty se liší od pořizovací ceny a mohou být někdy mnohonásobně vyšší.

  3. Hladové oko

    Představte si to třeba u auta, koupíte nové za půl mega, ročně vás servis stojí 10k a plná nádrž benzínu 2k. Pojištění a voňavý stromečky taky něco stojí, takže rázem jste na dalších 100k ročně.

  4. Fakturujeme Vám bezpečnost

    Jenže u nějaké základní webové bezpečnosti je to trochu jinak. Klientovi uděláte web, taky za půl mega, a pak mu ještě chcete naúčtovat 100k za to, že mu ho uděláte bezpečný?

  5. WTF?

    Cože? To jako když jdete k zubaři, tak mu taky strkáte kilo do kelímku na vypláchnutí za to, aby si tu jeho vrtačku nespletl s laparoskopem a nepustil vám ji do břicha? Asi ne, co…

  6. OWASP Top 10

    Tak proč by vývojáři měli chtít za aspoň trochu bezpečný web nějaký příplatek? Je to služba navíc? Ne, není. Teď se nebavíme o implementacích bůhvíčeho, ale dejme tomu o základních problémech, které popisuje OWASP Top 10.

  7. {$address} × {!$address}

    Vždyť jaký je rozdíl mezi výpisem proměnné bez jejího ošetření a výpisem proměnné se správným ošetřením třeba v Nette? Skoro žádný, tak jakejpak příplatek, za co? Jasně, musíte vědět, jak to napsat, ale přesně proto si lidi nechávají dělat weby u webových vývojářů a ne u truhlářů.

  8. $tco++

    Ve skutečnosti je celkový náklad na špatně zabezpečený web docela vysoký. Jakmile dojde k nějakému bezpečnostnímu incidentu, a že k němu někdy nejspíš dojde (a když budete mít štěstí, tak se o něm i dozvíte)…

  9. Na pláži

    …tak ho musíte vyřešit, co nejrychleji a to jak technicky, tak správnou informovaností zákazníků a obojí stojí nějaké peníze, nehledě na to, že jste se místo toho chtěli třeba někde válet na pláži.

  10. It's not funny when you're next

    Je jasné, že dříve nebo později každý udělá nějakou tu chybu, to se stává, ale fakt velkýmu průšvihu se dá zabránit, třeba pomocí více vrstev ochrany. Přesně proto hashujeme hesla (ne pomocí MD5 ani SHA-1), chráníme tak naše zákazníky.

  11. Jackpot

    Když tedy budete mít to štěstí a nějaký dobrák se rozhodne vám problém vašeho webu nahlásit, jak se nejlépe zachovat tak, aby z toho byla win-win situace, aby všechny strany měli pocit, že to mělo smysl?

  12. Twitter

    Pokud někdo u vás na webu najde nějakou chybu, tak má asi tak milion možností, kam ji ohlásit a to, že si vybere zrovna vás má nějaký důvod a je to docela dobré znamení. Mohl to napsat nejdříve třeba na Twitter nebo Facebook.

  13. OpenPGP

    Buďte připraveni na to, že vám reporter bude chtít poslat popis chyby nějakým zabezpečeným kanálem (ne, mobilem, textovkou ani Skypem to nebude), mějte po ruce třeba PGP klíč. V každém případě přijetí reportu pokud možno co nejdříve potvrďte.

  14. Hodiny

    Pokud víte, jak dlouho bude trvat oprava, rovnou to do potvrzení připište. Pokud je to něco náročnějšího a hned nevíte, dejte to reporterovi vědět a v klidu si to odhadněte a pak pošlete další zprávu s odhadem.

  15. Hmm?

    Až to opravíte, požádejte reportera o ověření vaší opravy, může se totiž stát, že dva dny budete něco opravovat a nakonec opravíte nějaký úplně jiný problém.

  16. Hmmmm?

    Pokud náhodou nevíte, co přesně ten reporter myslel nebo jak to opravit, tak se ho zeptejte. Kdyby nechtěl pomoci, tak vám nepíše. A nebojte, zlí hoši vám problémy na vašem webu hlásit nebudou.

  17. Profesionálové

    Když náhodou někdo ohlásí bug nejdříve vašemu klientovi a ne vám jakožto výrobci webu, tak se na něj nemůžete zlobit. Rozhodně to není neprofesionální. Neprofesionální je nechat na webu triviální bezpečnostní díry.

  18. Ohlašovna požárů

    Nikdo nemá povinnost hlásit chyby vám ani vašemu klientovi, každý si může s nalezenou chybou dělat, co chce. Někdo je používá na školení bezpečnosti jako odstrašující případy. Jsou dokonce celá školení zaměřená jen na exploitování iOS.

  19. Yes We Scan

    Jsou i firmy, které chyby kupují a dál je prodávají různým vládním i nevládním spolkům. Prý je to docela dobrý business.

  20. Bezpečnost je míra ne vlastnost

    Pamatujte, že bezpečnost je míra a ne vlastnost, snažte se, abyste tuto míru zbytečně nesnižovali. Držím palce!

Video záznam

YouTube

Michal Špaček

Michal Špaček

Vyvíjím webové aplikace, zajímá mě jejich bezpečnost. Nebojím se o tom mluvit veřejně, hledám hranice tak, že je posouvám. Chci naučit webové vývojáře stavět bezpečnější a výkonnější weby a aplikace.

Veřejná školení

Zvu vás na následující školení, která pořádám a vedu: